Firma Kronospan Pl. istnieje już 15 lat. W 1989 roku na bazie Zakładów Płyt Wiórowych powstał Polspan. Z czasem firma rozrosła się, dziś jest notowana na liście największych firm w Polsce. Obchody 15 - lecia firmy Kronospan PL odbywały się z udziałem prawie całej załogi i wielu gości. Aby wszyscy mogli się pomieścić na skraju parku nad jeziorem Trzesiecko rozstawiono dwa olbrzymie namioty. W każdym z nich było miejsce dla około tysiąca osób. W uroczystościach oficjalnych, które rozpoczęto już w czwartek uczestniczył m.in. Mieczysław F. Rakowski, ostatni premier rządu poprzedniego ustroju. To w czasie jego rządów w Szczecinku powstała firma Polspan, bezpośrednia poprzedniczka dzisiejszego Kronospanu. Był również Longin Komołowski, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka. W sobotnich obchodach uczestniczył m.in. marszałek województwa Zygmunt Meyer. Kronospan Polska to siedem zakładów rozrzuconych po całym kraju. Największym i wiodącym jest Kronospan Szczecinek. Łączne nakłady na inwestycje już przekroczyły 650 mln euro, co zauważył w swym liście skierowanym do właściciela firmy prezydent Kwaśniewski.
- Tak duży zakład nie może być niezauważalny - stwierdził w swym liście prezydent. - Życzę, by mógł dalej się rozwijać i przynosić korzyść regionowi i Polsce.
Kronospan jest liderem w produkcji wyrobów drewnopochodnych, wykończeniowych oraz niektórych wykorzystywanych przez swoje zakłady surowców . Plany rozwojowe przewidują m.in. inwestycje w nowe wyroby, miejsca pracy oraz w ochronę środowiska. Firma produkuje m.in. płyty wiórowe, wiórowe melaminowane, MDF, HDF, HDF lakierowane, płyty Shen Compact, panele ścienne, sufitowe i podłogowe, listwy wykończeniowe. Tylko w Szczecinku zatrudnionych jest około 800 osób, a cała grupa w Polsce zatrudnia około 2600 pracowników. Tak duży zakład niesie spore uciążliwości dla otoczenia i środowiska, co jest redukowane poprzez inwestycje proekologiczne. I chociaż w opinii wiele mieszkańców Szczecinka firma postrzegana jest jako truciciel środowiska, to jednak przedstawiciele władz oraz dużą część młodzieży myślą inaczej. Burmistrz miasta Marian Tomasz Goliński w czwartek na terenie zakładu odsłonił tablicę pamiątkową poświecona jubileuszowi. Burmistrz stwierdził, że sukcesy Kronospanu są sukcesami miasta. Natomiast starosta Krzysztof Lis wręczył właścicielowi firmy akt nadania przez Zarząd Powiatu Szczecineckiego tytułu Honorowy Przyjaciel Powiatu Szczecineckiego. Również Rada Miejska Bornego Sulinowa wyróżniła kierownictwo firmy tytułami Niezawodnego Przyjaciela Miasta. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych złożyła podziękowania za opiekę nad szkołami i dofinansowania rozmaitych akcji. W odpowiedzi współwłaściciel firmy Peter Kaindl stwierdził, że tyle dobrych słów słyszy się tylko na pogrzebach, a on woli pracować niż wysłuchiwać pochwał. W dalszej części uroczystości około 100 pracowników firmy wyróżniono nagrodami zarządu, a potem wszyscy bawili się do późnych godzin nocnych. O północy w niebo poszybowały sztuczne ognie.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze